Kolejny projekt w Polsce, w moim ukochanym kraju – Petra Šemiga

Mówi się, że bezcenne doświadczenie zdobywa się podczas podróży, poznawaniem nowych ludzi albo wychodzeniem poza strefę komfortu. Wydaje mi się, ze w takim razie cieszyłam się każdym z trzech wspomnianych punktów odbywawszy swój kolejny projekt w Polsce, czyli w swoim ukochanym kraju! Wymiany młodzieży zawsze włączały naukę, rozwój osobisty, poznawanie nowych ludzi, a tym razem wszystko odbywało się w ramach przyjaznej atmosfery zagwarantowanej przez Fundację Vamos!. Siedmiodniowy projekt zrealizowany  w ramach programu Erasmus+ o nazwie  „Prewencja mobbingu w miejscu pracy“ (”Preventing mobbing in the workplace“) odbył się w październikowym nastroju Czarnieckiej Góry. Miałam przyjemność współpracować z 36 młodymi, ambitnymi osobami z sześciu różnych krajów, które połączyły siły i rozpaliły swój entuzjazm w celu dzielenia się swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami na temat mobbingu.

Na samym początku naszego spotkania warto było określić czym jest mobbing. Zjawisko znane ogólnie jako uporczywe nękanie psychiczne pracownika przez innego pracownika musiało być dokładnie określone. Koniecznie było poznanie się z jego cechami, tak samo jak ze skutkami i wynikami takiego toksycznego zachowania. Dzięki projektowi poświęconemu temu ważnemu tematowi każdy z nas prędko zdał sobie sprawę, że zjawisko te manifestuje się coraz częstszej w miejscu pracy w różnych pozycjach hierarchicznych. Potem zrozumieliśmy dlaczego zaskarbiło ono sobie uwagę prawie całego społeczeństwa: przyjmuje różne formy, a niezależnie od jego bezpośredniości czy subtelności wywiera fatalny wpływ na osobę cierpiacą, a co gorsza — każdy łatwo może paść jego ofiarą.

Każda grupa przedstawiająca swój kraj miała potem przygotować prezentację z celem podawania informacji o mobbingu i antymobbingowych prawach oraz regułach dowodowych w swoim kraju. Kolejny etapy to były rozmowa i dzielenie się swoimi doświadczeniami dotyczącymi mobbingu w miejscu pracy. Dyskusje oferowały wszystkim uczestnikom wyrażanie własnych opinii na temat przeciwdziałania mobbingowi, ale rownież odkrywanie  wszelkich rodzajów molestowania w miejscu pracy ujawnionych przez niektórych uczestników. Nie dało się ukryć, że niektore historie wydawały się zaskakujące, a nawet niewiarygodne!

Uważam, że historie mądrych, młodych ludzi i dzielenie się radami w moim przypadku powodowały zwiększenie świadomości na temat mobbingu wśród mojego pokolenia i poznanie skutecznych sposobów dostosowania się do współczesnego rynku pracy. Wnikanie w rzeczywistość osób z innych krajów dodatkowo zachęcało mnie do rozwijania krytycznego nastawienia wobec negatywnych zachowań na współczesnym rynku pracy wśród młodych ludzi. Ponadto, łatwiej teraz rozpoznać  niektóre przejawy mobbingu, identyfikować techniki manipulacji stosowane przez mobbera oraz odróżniać manipulacje od osobistych uprzedzeń lub przejawów niedopasowania do stanowiska pracy.

Wszystko łatwiej było zrozumieć poprzez prowadzenia zajęć opartych na nieformalnych metodach edukacyjnych: dyskusjach, zadaniach grupowych, interaktywnych symulacjach odgrywania ról oraz prezentacjach i warsztatach kreatywnych. Taka interakcja jeszcze bardziej nas połączyła, zachęciła nas do poszerzenia naszych horyzontów i spowodowała, abyśmy lepiej zrozumieli osoby w naszym otoczeniu.

Petra Šemiga jest studentką polonistyki z Zagrzebia, napisała ten tekst po polsku 🙂

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *