Relacja z wymiany Screen is the limit

Czy wiesz, że średnio aż 58 razy w ciągu dnia sięgasz po telefon? Większość pracujących spędza przed komputerem nawet 11 godzin dziennie, a pandemia jeszcze wydłużyła ten czas. Czy oznacza to, że nie mamy już życia w realu? Projekt Fundacji Vamos stawia granicę pomiędzy nami a ekranami.

„Screen is the limit” to wymiana młodzieżowa zaprojektowana w odpowiedzi na wyzwania nowoczesnego świata. 30 uczestników z Polski, Chorwacji, Portugalii, Turcji i Włoch spotkało się Czarnieckiej Górze w dniach 6-14 sierpnia 2021 roku, aby kreatywnie spędzić czas bez telefonów w ręku. Jakie atrakcje mieli zapewnione? Dowiesz się z poniższej relacji!

Cel i założenia projektu

Celem projektu “Screen Is The Limit” było zachęcenie młodych osób do świadomego, aktywnego i wartościowego odpoczynku z dala od ekranu smartphone’a czy komputera.

Idea projektu narodziła się w kwietniu 2019 podczas prac nad projektem „Critical Workers” (kliknij link, aby przeczytać relacje) poświęconym mobbingowi i negatywnym zjawiskom w środowisku zawodowym. Coraz trudniej nam odpoczywać efektywnie, gdy jesteśmy wciąż podłączeni do cyfrowego świata. Z czasem może rodzić to poczucie izolacji, nerwice i depresje. 

Aktywności podjęte podczas wymiany miały na celu przedstawienie sposobów na aktywne spędzanie czasu z dala od ekranów. Jakie metody wykorzystano? Sztukę improwizacji, muzykę oraz rękodzieło, a także zajęcia ruchowe – taniec, sport i wycieczki krajoznawcze.

Jak wynika z ankiety powyjazdowej, młodym ludziom było to niezwykle potrzebne. Ponad połowa uczestników projektu w ostatnim czasie doświadczyła negatywnych skutków czasu spędzonego przed ekranem:

Co robiliśmy?

Wymiana młodzieżowa rozpoczęła się aktywnościami integracyjnymi typu team building. Pierwszego dnia uczestnicy zostali zapoznani z programem Erasmus oraz poznali lepiej organizacje partnerskie i ich działania.

Dzień drugi rozpoczął się od zajęć teoretycznych wprowadzających do tematu wymiany. Uczestnicy poznali statystyki i przedyskutowali problemy związane z nadużywaniem ekranów. Zostali również zapoznani z koncepcją mindfulness (uważności) oraz poznali metody na praktykowanie jej w codziennym życiu. Istotnym elementem zajęć wprowadzających było też przedstawienie uczestnikom dwóch typów osobowości: introwertycznej oraz ekstrawertycznej. Dzięki tej sesji uczestnicy mogli określić swój własny typ i na tej podstawie poszukiwać metod odpoczynku najlepiej dopasowanych do ich osobowości, charakteru i stylu życia.

Dalsze dni wymiany poświęcono na realizację warsztatów z zajęć artystycznych i ruchowych. Było to rysowanie, taniec, teatr, sport, śpiew i rękodzieło.

Zobacz filmik nakręcony przez uczestników i poczuj się, jakbyś tam był!

Organizacja partnerska z Chorwacji opublikowała na swojej stronie relację z projektu. Zobaczysz tam również zdjęcia z projektu.

Krugovi tak wspomina wymianę:

Właśnie zakończyła się wymiana młodzieży „Screen is the limit”, która odbyła się w Polsce w Nowej Słupi. Krugovi, jako partner z Chorwacji, wysłał sześcioro młodych ludzi, aby poprzez nieformalne metody uczenia uświadamili sobie negatywne konsekwencje społeczeństwa cyfrowego. Celem projektu była wymiana pomysłów na to, jak twórczo i aktywnie spędzać wolny czas i relaksować się.

Wśród dostępnych technik praktykowanych przez młodych ludzi znalazło się krytyczne myślenie, sport, taniec, rękodzieło, muzyka i śpiew, taniec, ekspresja dramatyczna i artystyczna, uważność. Oprócz uczestników z Chorwacji młodzi ludzie nawiązali znajomość z uczestnikami z Turcji, Portugalii, Polski, Włoch, oraz poznali różne kultury i nawiązali międzynarodowe przyjaźnie.

Niektóre wrażenia młodych ludzi:

„Projekt zorganizowany przez Fundację Vamos w Czarnieckiej Górze był moim pierwszym tego typu projektem i muszę powiedzieć, że bardzo mi się spodobał. Myślę, że wszystkie warsztaty były jednocześnie ciekawe i pouczające. Myślę, że cel odejścia od ekranu został osiągnięty. Ekipa z całego świata i sami organizatorzy byli świetni. Po takim projekcie zapragnąłem ponownie wziąć udział w kolejnym. To było dla mnie bardzo pozytywne i przydatne doświadczenie”. Mara

„Screen is the limit to projekt, który był dla mnie wspaniałym doświadczeniem, dzięki któremu zyskałem wiele przyjaźni. Dowiedziałem się czegoś o różnych technikach relaksacyjnych i uzyskałem lepszy wgląd w znaczenie sieci społecznościowych wśród młodzieży. Chętnie wezmę udział w kolejnych projektach, jeśli sytuacja na to pozwoli, i zdecydowanie polecam każdemu, kto zna angielski, podjęcie się czegoś podobnego. Jestem wdzięczny za tę możliwość i myślę, że to fantastyczne, że ciągle tworzycie nowe wydarzenia tego typu”. Stribor

Opinie uczestników

Uczestnicy z Turcji również miło wspominają czas spędzony na wymianie:

Emre: Miałem bardzo fajny tydzień. Poznałem dobrych ludzi z wielu krajów i nowe kultury. Spędziliśmy wspaniale czas na zajęciach, bez korzystania z mediów społecznościowych.

Alim: Tak uzależniłem się od ekranów, że zapomniałem o dziesiątkach pięknych czynności, które można bez nich zrobić. Byłem samotny przez długi czas, zwłaszcza podczas pandemii, co wywołało u mnie w depresję. Podczas tego projektu wykonywanie czynności, które znałem wcześniej, jak i uczenie się nowych rzeczy, zarówno ulżyło mi, jak i pomogło przypomnieć sobie stare hobby, do którego zamierzam wrócić. Bardzo się cieszę, że mogę być uczestnikiem tego projektu. Dziękuję Wam za wszystko.

Inni zwracają uwagę na to, że nauczyli się kilku nowych metod na relaks:

Maria: Nauczyłam się malować, robić łapacze snów, bransoletki i kilku ćwiczeń relaksacyjnych. Poznałam też nowych niesamowitych ludzi i poprawiłam swój angielski. Nawet moja samoocena wzrosła po tym doświadczeniu.

Valentina: Nauczyłam się nowych umiejętności podczas warsztatów rękodzielniczych i artystycznych oraz nowych gier sportowych i innych gier, w które mogę grać ze znajomymi. Poznałam też nowe słownictwo w językach obcych oraz kilka akordów na ukuleli.

Dobrym podsumowaniem wymiany jest ta anonimowa opinia:

Dziękujemy za przyjazną atmosferę, zabawne i pouczające warsztaty, różnorodnych ludzi i cały wysiłek włożony w to, aby wszyscy czuliśmy się docenieni, zrelaksowani i otwarci na nowe doświadczenia.

Wnioski z ankiet

Jak wynika z ankiety ewaluacyjnej, dzięki udziałowi w wymianie uczestnicy byli w stanie zrelaksować się, wziąć przerwę od ekranów i nauczyć się czegoś nowego.

Po wymianie wszyscy mieli motywację do podjęcia nowych hobby, kreatywnych zajęć i sportu:

Myślę, że te wyniki mówią same za siebie i możemy projekt uznać za sukces!

Plusy i minusy social mediów

W ostatnich dniach młodzież została podzielona na kilkuosobowe, międzynarodowe grupy, aby przygotować materiały poruszające tematykę projektu.

Zobacz przykład ich pracy – poznaj dobre i złe strony social mediów:

A Ty ile godzin dziennie spędzasz przed ekranem? Czy znajdujesz czas również na offline hobby? Mamy nadzieję, że tak!

Zapraszamy Cię, do udziału w naszych kolejnych projektach. Zapisz się na newsletter, abyś nie przegapił naboru na kolejny wyjazd.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *