Relacja z wymiany Songwriters = World Changers

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Wprowadza w lepszy nastrój, wzrusza, przyprawia o chwilę refleksji. Założymy się, że i Tobie nieraz uratowała dzień lub sprawiła, że Twoje oczy podejrzanie zwilgotniały. Fundacja Vamos! zorganizowała projekt, który pokazał, że muzyka ma jeszcze jedną cudowną właściwość: buduje międzykulturowe mosty.

Songwriters = World Changers” to wymiana młodzieżowa, która odbyła się w maju 2022 roku w Zakopanem. 35 osób z Polski, Chorwacji, Rumunii, Cypru i Włoch przez tydzień zgłębiało tajniki tworzenia piosenek, które poruszają czułe struny w każdym z nas. Czy zakładany efekt został uzyskany? Sprawdźmy razem.

Cel i założenia projektu

„Songwriters = World Changers” to projekt, którego głównym celem było zainspirowanie młodzieży do pisania własnych piosenek. Stworzone utwory miały stać się zaproszeniem do dyskusji o problemach młodych Europejczyków.

Pomysł na wymianę był efektem obserwacji uczestników dwóch projektów. Pierwszym z nich był „Screen Is The Limit”. Wśród różnych form warsztatów pojawiły się tam także zajęcia poświęcone muzyce, poprowadzone przez włoską organizację Tutto ciò che è vita. Dostrzegliśmy wtedy potencjał drzemiący w songwritingu. 

Kolejnym projektem była wymiana „Critical Workers”, podczas której powstała piosenka „Together we’re strong”. To przesądziło sprawę, nie mogliśmy pozwolić, aby pomysł na muzyczny projekt pozostał tylko pomysłem. Zaczęliśmy działać!

Liczne badania wskazują, że dzięki tworzeniu muzyki młodzież odzyskuje poczucie sprawczości, co korzystnie wpływa na pewność siebie. Możliwość nazwania i opowiedzenia i trudnych problemach społecznych rozwija kreatywność, a przy tym uwrażliwia. Tym samym młodzi ludzie zyskują także możliwość wyciszenia trudnych emocji w konstruktywny sposób. Naszym celem było przekazanie tego uczestnikom projektu „Songwriters = World Changers”.

W projekcie uczestnicy przekonali innych (a nierzadko i siebie nawzajem), że nawet osoby niezwiązane zawodowo z przemysłem muzycznym są w stanie wyrazić się poprzez muzykę. Poziom wiedzy o pisaniu piosenek przed rozpoczęciem wymiany był dość niski. Osoby, które wzięły w niej udział w większości nie posiadały wykształcenia muzycznego. Jak widać na poniższym wykresie, swoją wiedzę określały jako raczej podstawową.

Za część teoretyczną warsztatów odpowiadał Paweł Siek, zawodowy kompozytor, który pełnił funkcję trenera.

Czy osiągnęliśmy nasze cele?

Pierwszy dzień po przyjeździe uczestników przeznaczyliśmy na zajęcia integracyjne oraz team buildingowe. Ich celem było zapamiętanie imion nowych kolegów oraz wzmocnienie relacji między przyszłymi autorami piosenek. Tego dnia porozmawialiśmy również o programie Erasmus+ oraz stworzyliśmy przestrzeń na przedstawienie się organizacji partnerskich i ich inicjatyw. Osoby, które miały już okazję do wzięcia udziału w młodzieżowych wymianach, podzieliły się swoimi doświadczeniami.

Przeprowadziliśmy sesję, podczas której wspólnie omawialiśmy problemy współczesnej młodzieży. W bezpiecznej przestrzeni uczestnicy mogli opowiedzieć o wyzwaniach, z którymi borykają się na co dzień. To, że młodzież z innych krajów, nierzadko oddalonych o setki kilometrów, martwi się o to samo, pozwoliła zbudować poczucie wspólnoty. Podczas sesji wypracowaliśmy tematy na piosenki oraz podział na międzynarodowe grupy.

W kolejnych dniach trwały prace nad przygotowaniem utworów. Zadaniem międzynarodowych grup było stworzenie kompletnego utworu: napisanie tekstu oraz odpowiadającej mu muzyki. Efekty ich pracy miały zostać zaprezentowane podczas koncertu w ostatnim dniu wyjazdu.

Chcesz poczuć się, jakbyś był tam z nami? Koniecznie obejrzyj video!

Aby to umożliwić prowadzący warsztaty przekazali wiedzę dotyczącą teorii oraz praktyki tworzenia ekspresyjnych utworów muzycznych. Uczestnicy poznali zasady komponowania muzyki, analizowali melodię oraz budowę muzyczną czy teksty znanych utworów, a także zgłębiali tajniki pracy z mikrofonem, używania interfejsu audio oraz uczyli się łączenia poszczególnych ścieżek dźwiękowych. 

Wspólnie z uczestnikami dokumentowaliśmy poszczególne etapy tworzenia utworów. Wykorzystane zostały elementy edukacji nieformalnej, które wymagają dużego zaangażowania uczestników. 

Uczestnicy projektu nauczyli się wiele, a zadania sprawiły im wiele satysfakcji. O wymianie opowiadają tak:

Mam wrażenie, jakbym uczestniczył nie tylko w wymianie, ale także w kursie. Zdobyłem mnóstwo informacji, a nowa wiedza zaowocowała lepszym rozumieniem muzyki i tego, jak tworzyć własne piosenki. Balans pomiędzy wsparciem trenerów a dawaniem przestrzeni na własną inwencję był perfekcyjny!

Największym wyzwaniem było wybranie jednego pomysłu i napisanie o nim piosenki. (anonimowa opinia uczestnika z Cypru)

To zdanie podziela Lucia Veljača z Chorwacji:

Mieliśmy mnóstwo pomysłów, ale musieliśmy zdecydować się na jedną melodię, słowa, konkretne instrumenty. To był wspaniały projekt, ponieważ tak wielu młodych ludzi zdecydowało się przyjechać, uczyć razem i wymieniać doświadczeniami, niezależnie od początkowej wiedzy o muzyce. To było fantastyczne, móc robić coś kreatywnego i jednocześnie zawierać nowe znajomości, imprezować, zwiedzać Polskę i o wiele więcej. To było piękne doświadczenie i jego wspomnienie zostanie ze mną na całe życie.

Ileana Ana-Maria z Rumunii wspomina:

Największym wyzwaniem było połączenie różnych pomysłów. Uwielbiam muzykę i uwielbiam ludzi, myślę, że w tym projekcie udało się połączyć te dwie miłości. Zajęcia były interaktywne, Zakopane jest wspaniałe, a współuczestnicy to ludzie tak niesamowici, że brakuje mi słów.

Wyrwanie się na tydzień z codziennego życia jest doświadczeniem wartym powtórzenia.

Federico z Włoch wymienia zalety wyjazdu:

Poprawiłem swój angielski, poznałem nowych ludzi i znalazłem nowe sposoby pisania piosenek.

Przed rozpoczęciem wymiany nikt nie ocenił swojej wiedzy o pisaniu piosenek na więcej niż 4 w 10-stopniowej skali. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że wiedza uczestników dotycząca pisania piosenek wzrosła i to średnio aż o 3 punkty.

Zdecydowana większość uczestników stwierdziła, że napisane przez nich piosenki mają wpływ na upowszechnienie wiedzy o problemach młodzieży. 

Piosenki, które zmieniają świat

W powstałych w trakcie wyjazdu utworach wybrzmiewają nadzieje, problemy i wątpliwości ich autorów. Nic dziwnego, bo aż 30% uczestników oceniło wpływ wymiany na ich życie na 10. 

Jeden z uczestników, który chciałby pozostać anonimowy, podsumował:

Wymiana była wspaniałym doświadczeniem! Pozwoliła mi nie tylko rozwinąć się muzycznie, ale także ukształtowała mnie jako człowieka.

Posłuchaj piosenek, które nagrali nasi uczestnicy i obejrzyj koncert wieńczący wymianę. Mamy nadzieję, że uda nam się wzruszyć także Ciebie!

Street busking

Final concert

5 nagrań piosenek z koncertu:

2 piosenki studyjne:

Poczułeś się zainspirowany? Chcesz pojechać z nami na wymianę i sprawdzić jej wpływ na Twoje życie? Super! Zapisz sie do naszego newslettera, aby nie umknął Ci zapis na żaden projekt. 

Do zobaczenia!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *